Ako vybrať ten správny stropný ventilátor?

Ako vybrať stropný ventilátor

Pri výbere je dôležité zvážiť, či je ventilátor vhodný do prostredia, v ktorom ho plánujete nainštalovať. Všetky stropné ventilátory možno v podstate rozdeliť do dvoch skupín: s inštaláciou iba vo vnútri a s inštaláciou možnou aj vo vonkajšom prostredí. Takéto rozdelenie robíme na základe toho, do akej miery ventilátor toleruje vlhkosť. Táto tolerancia je v technickej reči definovaná tzv. IP krytím.

Ventilátor certifikovaný pre vnútorné použitie, musí byť nainštalovaný len vo vnútri. A to aj keď sa Vám môže zdať, že priestor vonku je dostatočne chránený proti vode (napríklad altánok). Vlhkosť vzduchu by totiž mohla negatívne ovplyvniť lopatky a motor.

Ventilátory certifikované pre vonkajšie použitie môžu byť použité aj v interiéri.

Informácie o tom, do akého prostredia je ventilátor vhodný nájdete na stránke každého produktu  v sekcii „Technické informácie“.

Na veľkosti záleží

Hlavnou úlohou stropných ventilátorov je efektívny pohyb vzduchu v priestore. Je pochopiteľné, že veľmi malý ventilátor by nespĺňal svoju funkciu vo veľmi veľkej miestnosti. Je teda dôležité prihliadať na plochu izby, kde má byť ventilátor nainštalovaný, a podľa toho vybrať ventilátor s vhodným priemerom.

Väčšie miestnosti si môžu žiadať dva alebo aj viac kusov ventilátorov tak, aby bolo použitie ventilátorov účinné a optimálne.

Rôzni výrobcovia môžu odporúčať rôzne veľkosti ventilátorov, ale vo všeobecnosti sa môžeme orientovať nasledovne:

  • plocha miestnosti do 13 m2, priemer ventilátora do 109 cm
  • 13 m2 až 18 m2, ventilátory s priemerom 110 – 139 cm
  • 18 m2 až 28 m2, priemer 140 – 149 cm
  • nad 28 m2, priemer nad 150 cm

Ovládanie ventilátora – diaľkovo alebo klasickým spínačom na stene?

Záleží len na vás. Väčšina ventilátorov má diaľkové ovládanie pribalené alebo ho je možné dokúpiť ako príslušenstvo. Ak chcete vedieť, aké ovládanie má ventilátor, ktorý sa vám v našej ponuke páči, pozrite si technické informácie, ktoré nájdete na každej produktovej stránke.

Predlžovacie tyče, načo sú dobré?

Nainštalovaný ventilátor by mal byť vo výške nie menej ako 230 cm od podlahy. Z hľadiska efektívnosti pohybu vzduchu je najideálnejšie, ak výška medzi podlahou a lopatkami ventilátora je zhruba 240 cm. Pri vysokých stropoch však treba použiť predlžovacie tyče, aby ventilátor mohol visieť v optimálnej výške od podlahy.

Príklad:

Zákazník si chce kúpiť ventilátor Faro Lakki. Samotné zariadenie má výšku 37 cm. Strop je vo výške 310 cm. Dĺžku predlžovacej tyče by sme vypočítali nasledovne:

výška stropu (310 cm) – ideálna výška (240 cm) – výška ventilátora (37 cm) = 33 cm.

Faro ponúka pre tento ventilátor predlžovaciu tyč dĺžky 30 cm, takže túto by si mal zákazník kúpiť.

Je inštalácia na šikmý strop možná?

Vo všeobecnosti áno, záleží však od daného ventilátora. Každé zariadenie má uvedené, či ho je možné nainštalovať na šikmý strop a aký je maximálny uhol sklonu. Odporúčame pozrieť si manuál, ktorý si môžete stiahnuť na stránke daného ventilátora.

Pri inštalácii sa uistite, že lopatky ventilátora sú najmenej 15 cm od stropu, resp. iných predmetov a prekážok v miestnosti.