Deväť výhod stropných ventilátorov

Výhody stropných ventilátorov

Existuje niekoľko výhod použitia stropného ventilátora v porovnaní so stolným resp. stojanovým. Zhrnuli sme ich pre Vás do nasledovných bodov:

1) Umiestnenie na strope je najvýhodnejšie nielen z hľadiska miešania vzduchu, ale aj z hľadiska úspory priestoru. Ak by účinnosť ventilácie mohla byť zhoršená vysokým stropom, v ponuke sú u mnohých typov stropných ventilátorov tzv. predlžovacie tyče v rôznych dĺžkach a v rôznych prevedeniach, aby sme mohli umiestnenie ventilátora v priestore čo najlepšie optimalizovať. 

2) Najčastejšie prevedenie stropných ventilátorov je s osvetlením a preto plnia obe funkcie v miestnosti: osvetľovaciu aj ventilačnú. Montáž stropného ventilátora je pritom pomerne jednoduchá, podobná montáži zložitejšieho lustra.

3) Stropný ventilátor má dva smery otáčania, čo umožňuje používať ho v lete i v zime. V oboch prípadoch miešaním vzduchu ušetríme energiu na vykurovanie resp. na chladenie (klimatizáciu) pri nezmenenom komforte. Zimný chod ventilátora tlačí vzduch smerom k stropu miestnosti. Teplý vzduch, ktorý sa zhromažďuje v horných častiach miestnosti pri strope, začne cirkulovať smerom nadol, čím sa napríklad zvýši teplota v najčastejšie používanej pracovnej rovine 0,8 – 1 metra nad podlahou o 2 – 3 stupne. Naopak letné nastavenie tlačí vzduch smerom nadol a s využitím princípu odparovacieho chladenia znižuje pocitovú teplotu dokonca až o 8 stupňov. 

4) Vlastná spotreba energie ventilátora je veľmi nízka. Príkon býva u niektorých typov dokonca menej ako 30 W pri najnižších otáčkach. Vzhľadom na veľmi tichý chod pri takýchto nízkych otáčkach môže byť ventilátor v prevádzke aj v spálňach, resp. hotelových izbách počas celej horúcej noci.

5) Stropné ventilátory sú v rôznych štýlových a farebných vyhotoveniach a tak môžu byť aj vhodným dekoračným doplnkom interiéru. U mnohých typov ventilátorov sú lopatky vyrobené tak, že majú dve rozdielne sfarbené strany a tak iba ich otočením o 180 stupňov získame úplne nový design. Táto možnosť je v katalógoch naznačená vyobrazením ventilátora s obrátenými lopatkami.

6) Stropné ventilátory majú niekoľko rýchlostný prepínač otáčania a vypínač osvetlenia. Väčšina stropných ventilátorov je ovládateľná diaľkovým ovládaním.

7) Najnovšie trendy vo vývoji stropných ventilátorov naznačujú nástup používania jednosmerných (DC) motorov v stropných ventilátoroch. Tieto motory umožňujú jemnejšiu reguláciu otáčania, sú tichšie a zároveň majú ešte nižšiu spotrebu energie. Tiež zmena smeru otáčania DC motora je podstatne jednoduchšia a býva preto súčasťou diaľkového ovládania, čo zvyšuje komfort ovládania na rozdiel od striedavých motorov, kde zmenu smeru otáčania zabezpečuje mechanický prepínač umiestnený na telese ventilátora. Nižšie otáčky DC motorov a ich jednoduchá zmena umožňujú širokú škálu regulácie otáčania od približne 50 otáčok za minútu až do 200 otáčok za minútu.

8) Vývoj osvetlenia, ktoré je súčasťou prevažnej väčšiny stropných ventilátorov, sa posunul od klasických žiaroviek so závitom E27, prípadne tzv. úsporných žiaroviek, až k súčasným moderným svetelným zdrojom na báze LED technológií. V ponuke viacerých výrobcov nájdete dnes výkonné LED svetelné zdroje so svetelným tokom aj niekoľko kilolumenov  s možnosťou regulácie intenzity a svetelného podania od studeného svetla používaného hlavne v kanceláriách až po teplé svetlo, na ktoré sme zvyknutí v domácom prostredí.

9) Niektoré stropné ventilátory sa dajú použiť aj vo vonkajších priestoroch ako napr. altánky, prekryté terasy a podobne. Typy ventilátorov, ktoré sú vhodné aj do vonkajšieho prostredia, majú prachotesné ložiská a niektoré z nich aj vyššie krytie elektrických častí.  Pri ich výbere je treba hľadať v katalógu označenie pre vonkajšie použitie.