O koľko stupňov stropný ventilátor vlastne ochladzuje?
Cirkulácia vzduchu má významný vplyv na termoreguláciu tela. Ak sa nachádzame v neutrálnom až teplom prostredí, pohyb vzduchu považujeme za prospešný a príjemný. Prirodzene, v studených podmienkach nemáme potrebu ochladzovať naše prostredie. Obe situácie sa dajú logicky odôvodniť tým, že ľudské telo sa snaží udržať konštantnú vnútornú teplotu, teda 36 – 37 °C . Pri teplote vzduchu je hraničná hodnota 23 °C. Ak teplota vzduchu stúpne nad 23 °C, telo musí teplo stratiť, aby si udržalo stálu vnútornú teplotu.
Na rozdiel od klimatizačných zariadení, ktoré miestnosť chladia, stropné ventilátory chladia ľudí a nie samotný vzduch. Ventilátory urýchľujú prúdenie vzduchu, zvýšená rýchlosť vzduchu zvyšuje mieru konvekčných a odparovacích tepelných strát z tela, čo spôsobuje, že človek pociťuje ochladenie.
Výpočet efektu chladenia
Pre tento účel môžeme použiť nástroj voľne dostupný na internete – ASHRAE nástroj na tepelný komfort. Zadáme nasledovné:
- teplotu miestnosti stanovíme na 30 °C
- rýchlosť vzduchu bude 1,5 m/s, čo je bežná rýchlosť pre stropný ventilátor
- relatívnu vlhkosť stanovíme na 72% (priemerná vlhkosť vzduchu v dňoch 23. – 29. 6. 2021 v Bratislave podľa pocasie.sme.sk)
- rýchlosť metabolizmu 1,0 (pre sediaceho človeka v kľude)
- úroveň oblečenia 0,36 (tričko a krátke nohavice)
Podľa tohoto nástroja teda pohyb vzduchu pri daných podmienkach spôsobí subjektívny dojem ochladenia 3,7 stupňov.