V skratke povedané, tepelný komfort vyjadruje ako teplo sa cítime, teda či nám je teplo alebo zima. Číselne ho je možné vyhodnotiť použitím medzinárodného štandardu ISO 7730 (alternatívne americkým ANSI/ASHRAE Standard 55). Na to, aby ľudské telo mohlo fungovať, metabolickými procesmi vytvára teplo. Prenos tepla medzi ľudským telom a prostredím je úmerný teplotnému rozdielu. V chladnom prostredí telo stráca viac tepla, ako by bolo optimálne, a v horúcom prostredí ho nestráca .
Existuje niekoľko výhod použitia stropného ventilátora v porovnaní so stolným resp. stojanovým. Zhrnuli sme ich pre Vás do nasledovných bodov: 1) Umiestnenie na strope je najvýhodnejšie nielen z hľadiska miešania vzduchu, ale aj z hľadiska úspory priestoru. Ak by účinnosť ventilácie mohla byť zhoršená vysokým stropom, v ponuke sú u mnohých typov stropných ventilátorov tzv. predlžovacie tyče v rôznych dĺžkach a v rôznych prevedeniach, aby sme mohli umiestnenie ventilátora .
Globálne otepľovanie je žiaľ realita posledných rokov. Má za následok zvyšovanie počtu horúcich dní a tiež zvyšovanie priemerných denných teplôt aj v našom klimatickom pásme. Neznesiteľnej teplote sa bránime najčastejšie klimatizáciou. Avšak paradoxne práve masové používanie klimatizácie prispieva k ďalšiemu otepľovaniu, pretože vonkajšie klimatizačné jednotky priamo zohrievajú ovzdušie a spotrebovávajú dosť značné množstvo elektrickej energie, ktorá sa vyrába najčastejšie nie práve ekologickým spôsobom. Klimatizácia má pritom niekoľko nepríjemných, až .
Počas horúcich letných mesiacov je stropný ventilátor výborným spôsobom na zníženie pocitovej teploty. Nie je nezvyčajné, keď je ventilátor v prevádzke 8 hodín aj viac a tu sa ponúka otázka, koľko elektrickej energie sa vlastne spotrebuje a čo nás to bude stáť? Pred tým ako na túto otázku odpovieme, najskôr trochu teórie. Predpoklady Stropné ventilátory v našom obchode majú podľa výrobcov maximálny výkon 35W pre ventilátory na jednosmerný prúd a 100W pre ventilátory na .
Stropné ventilátory existujú v rôznych variáciách. Môže ísť o interiérové alebo exteriérové ventilátory. Odlišujú sa tiež svojimi rozmermi, spôsobom úchytu, ovládaním, materiálom, dizajnom alebo počtom lopatiek. V tomto článku sa dozviete, aký vplyv na chod stropného ventilátora má počet lopatiek. Rýchlosť Mohlo by sa zdať, že v prípade počtu lopatiek ventilátora a efektívneho ochladzovania platí vzťah priamej úmery. Mnohí sa domnievajú, že čím viac lopatiek ventilátor má, tým väčšiu .
Stropný ventilátor s nízkym profilom je vhodným riešením do interiérov s nízkym stropom. Nízky strop v miestnosti trošku obmedzuje výber ventilátora, avšak aj pre tento typ interiéru máme riešenie. Na čo si treba dať pozor pri inštalácii ventilátora je vzdialenosť lopatiek od podlahy. Lopatky ventilátora by mali byť vo výške aspoň 230 cm. Keďže inštalácia bežného stropného ventilátora na nízky strop by mohla v konečnom dôsledku dostať lopatky pod .
Cirkulácia vzduchu má významný vplyv na termoreguláciu tela. Ak sa nachádzame v neutrálnom až teplom prostredí, pohyb vzduchu považujeme za prospešný a príjemný. Prirodzene, v studených podmienkach nemáme potrebu ochladzovať naše prostredie. Obe situácie sa dajú logicky odôvodniť tým, že ľudské telo sa snaží udržať konštantnú vnútornú teplotu, teda 36 – 37 °C . Pri teplote vzduchu je hraničná hodnota 23 °C. Ak teplota vzduchu stúpne nad 23 °C, .
Pri výbere je dôležité zvážiť, či je ventilátor vhodný do prostredia, v ktorom ho plánujete nainštalovať. Všetky stropné ventilátory možno v podstate rozdeliť do dvoch skupín: s inštaláciou iba vo vnútri a s inštaláciou možnou aj vo vonkajšom prostredí. Takéto rozdelenie robíme na základe toho, do akej miery ventilátor toleruje vlhkosť. Táto tolerancia je v technickej reči definovaná tzv. IP krytím. Ventilátor certifikovaný pre vnútorné použitie, musí byť nainštalovaný .